Themeluesi i Microsoft krijon WC-në e së ardhmes

08:30 | 08/11/2018

Themeluesi i Majkrosoft, filantropi Bill Gejts prezantoi në Kinë, modelin që ka shpikur për tualetin. Ai nënvizoi se shpikja e tij synon të shkatërrojë bakteret e dëmshëm dhe të shpëtojë jetën e rreth 500 mijë fëmijëve.

Themeluesi i Microsoft, me një investim total prej 400 milionë dollarësh, dëshiron të shmangë vdekjen e gjysmë milioni fëmijëve që ndodh çdo vit për shkak të mungesës së përkujdesjes higjeno-sanitare. Tualeti, i cili ndan materialet lëngje nga lënda e ngurtë me një djegie kimike, do të kursejë 200 miliardë dollarë. Duke prezantuar shpikjen e tij, apo “tualetin e rishpikur” siç e cilëson Gates, thotë se ka për qëllim të shkatërrojë bakteret e dëmshme dhe të parandalojë sëmundjet.

“Më duhet ta them, një dekadë më përpara nuk e mendoja se do të kisha kaq shumë dijeni për feçen”, nënvizoi filantropi duke bërë shka në një panair në Kinë.
“Nuk bëhet fjalë vetëm për cilësinë e jetës, por për sëmundjen, vdekjen dhe kequshqyerjen,” tha Gates, drejtues i fondacionit humanitar, Bill & Melinda Gates. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetit, 2.3 milionë persona në të gjithë botën nuk kanë qasje në produkte bazike sanitare. Kjo mund të shkaktojë sëmundje si kolera, diarre dhe shumë të tjera që mund të vrasin qindra mijëra persona çdo vit./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono