Thellohet skandali me “DH Albania”

21:13 | 10/12/201821:130

Kompania fantazmë Dunwell Haberman është fituese e një tjetër tenderi, këtë herë me vlerë rreth 12 milionë euro. Në të njëjtin buletin të prokurimit publik të datës 5 nëntor 2018 ku ajo është shpallur fituese e tenderit për Unazen e re me fond limit 18 milionë euro, Dh Albania është përzgjedhur fituese edhe nga Operatori i sistemit të transmetimit.

Bëhet fjalë për ndërtimin e linjës 220 kilovolt Burrel-Peshkopi dhe traktin dalës të nënstacionit të Burrelit, një nga tenderat më të mëdhenj të zhvilluar nga OST gjatë këtij viti.

Vihet re se është përdorur e njëjta skemë tenderimi si ajo me lotin e priojektit të Unazës së Madhe të Tiranës. Në garë marrin pjesë dy kompani, njëra është Dh Albania që paraqet ofertën e saj, ndërsa kompania tjetër në garë nuk jep asnjë ofertë ekonomike. Automatikish Dunhell Haberman Albania shpallet fituese me 100 për qind të vlerës limit.

I menjëhrshëm ka qenë edhe reagimi i Operatorit te Sistemit te Transmetimit (OST) i cili sqaron se ky institucion ka marrë masat për pezullimin e njëanshëm të kontratës që pas denoncimit të parë në media ku u faktua se  se kompania guackë kishte falsifikuar dokumentet, përfshirë bilancet dhe firmën e Sekretarit të Shtetit në Delaëare për të fituar tenderin e Unazës së Tiranës me vlerë 18 milionë euro./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono