The race for the “Albanian FBI”, are revealed the names of two contenders

15:04 | 22/01/202015:040

Some of the names that have been applied for heads of the National Bureau of Investigation are revealed.

Sources within the Special Anti-Corruption and Organized Crime Structure  declared that important police names have shown interest in directing the so-called Albanian FBI .

Sources said Artan Shkëmbi, head of the Task Force, is in race for BKH leader.

So far there are seven people who have shown interest, while only four of them have submitted the full documentation.

Have shown interest even Albanians who have previously held senior management positions but currently live in US.  One of them is Fatos Dervishi, who in the early 90s was a deputy prosecutor general.

One of the main criteria for a BKH leader, along with experience, are good physical abilities.

The deadline to apply for the BKH leader is January 30, 2020./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono