The main topic of the Albanian Prime Minister’s discussion with the EC President has been the earthquake and negotiations

11:56 | 29/01/202011:560

European Commission spokesmen told  for Abcnews, that President Von der Leyen and Prime Minister Rama spoke about preparations for the upcoming international donor conference, which will take place on 17 February in Brussels and will be organized by the European Commission.

They agreed to be in touch to ensure that the conference produces concrete results for the benefit of the Albanian people.

In addition, President Von der Leyen and Prime Minister Rama discussed the process of Albania’s accession to the European Union.

President Von der Leyen reiterated her conviction that the European Union should keep itheir promises to Albania and Northern Macedonia and membership negotiations should be open soon./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono