The investigation was closed, Lulzim Basha is indicted

16:00 | 08/11/201916:000

Journalist Glidona Daci tells for abcnews.al that the prosecution has closed investigations on the issue of russian lobbying.

The leader of the democrats is accused of falsifying formulary and money laundering.

Tirana Prosecutor’s Office has also closed the investigation on former DP Secretary Arben Ristani and DP financier Ilir Dervishi.

The leader of democrats and two others have been indicted on charges of Russian funding in the 2017 election campaign.

The opposition leader is accused of hiding $ 650,000 in US funding that was not made from the DP, but from Biniata Trade company.

According to investigations from documents submitted by US investigative authorities result direct payments by the Democratic Party on the eve of the 2017 election of $ 625,000 value.

Democratic leader declared in Albania only 25 thousand dollars. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono