Thaçi uron Maqedoninë pas miratimit të ndryshimeve kushtetuese

12:05 | 20/10/201812:050

Listës së gjatë të urimeve për Maqedoninë pas miratimit në parlament të ndryshimeve kushtetuese në kuadër të marrëveshjes për emrin me Greqinë, i është bashkuar dhe presidenti i Kosovës Hashim Thaçi. Ky i fundit u shpreh se parlamenti i Maqedonisë dha një shembull shumë të mirë uniteti.

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është shprehur i lumtur me votimin mbrëmjen e së premtes në Kuvendin e Maqedonisë për ndryshimin e emrit. Me anë të një mesazhi në profiling e tij në Facebook, kreu I shtetit kosovar u shpreh se shteti fqinj zgjodhi rrugën e integrimeve euroatlantike dhe bëri një hap të madh për forcimin e paqes në tërë rajonin.Sipas Thaçit, Kuvendi i Maqedonisë ka dhënë shembullin e bashkimit të të gjitha partive për të mirën e qytetarëve dhe shtetit të tyre.

“Maqedonia e zgjodhi rrugën e integrimeve euroatlantike dhe bëri një hap të madh për forcimin e paqes në tërë rajonin tonë. Kuvendi i Maqedonisë mbrëmë dha shembullin e bashkimit të të gjitha partive për të mirën e qytetarëve dhe shtetit të tyre. Shteti forcohet dhe integrohet kur të zgjedhurit e popullit marrin vendimet e duhura dhe tejkalojnë interesat politike për interesat shtetërore. Republika e Kosovës i gëzohet këtij vendimi shumë të rëndësishëm të shtetit tonë fqinj. Paqen dhe stabilitetin në rajon e forcojmë vetëm duke dëshmuar vendosmëri në orientimin euroatlantik dhe duke punuar shumë për integrimin në familjen evropiane”, shkruan ndër të tjera Thaçi./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono