Thaçi për Gjykatën Speciale: Jam i shqetësuar për ekzagjërimin që po i bëhet këtij procesi

21:42 | 10/01/2018

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi u shpreh i shqetësuar për ekzagjerimin që i është bërë përpjekjes për shfuqizimin e Gjykatës Speciale. Ai ripërsëriti edhe njëherë se do të firmosë për shfuqizimin e saj nëse një gjë të tillë do t’ia kërkojë parlamenti.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në një intervistë për Zërin e Amerikës tha se vendimi për ngritjen e Gjykatës Speciale është ende në fuqi. Kreu i shtetit i quajti të panevojshme teprimet rreth kësaj çështjeje.

Hashim Thaçi, president i Kosovës: “Jam i shqetësuar me ekzagjerimin që i bëhet këtij procesi të opinionit të deputetëve të Kosovës. Duhet kuptuar që vendimet në parlament i marrin deputetët, njerëzit e zgjedhur drejtpërdrejt nga qytetarët dhe jo ndërhyrjet brutale apo të dhunshme ndaj grupeve parlamentare, apo thirrjet e ndonjë ambasadori të caktuar se sonte është koha me hedh gaz lotësjellës në parlament. Mendoj se këto thirrje e cënojnë rëndë demokracinë në Kosovë”.

Më tej Thaçi përsëriti se themelimi i kësaj gjykate është pranuar nga ai vetëm për të ruajtur partneritetin me Shtetet e Bashkuara, Bashkimin Europian dhe NATO-n. Gjithashtu nënvizoi se do të firmoste një vendim të parlamentit të kosovës për shfuqizimin e Gjykatës Speciale. Presidenti foli edhe për frikën se nga ky vendim mund të pasojë një izolim i vendit.

“Definitivisht jo. Kosova edhe kështu është e izoluar, sepse nuk ka viza. Themelimi i Ushtrisë së Kosovës është vonuar; nuk na lejohet që të aplikojmë për Interpol, për UNESCO, për Këshill të Evropës, gjë që ishin deklaruar qartë”.

Më tej, Thaçi foli edhe për demarkacionin me Malin e zi. Presidenti i Kosovës nënvizoi se kjo marrëveshje duhet të miratohet në kuvend pasi është e saktë dhe është pranuar nga ekspertët ndërkombëtare./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono