Thaçi i kërkon Kuvendit miratimin e rezolutës për genocidin serb

12:59 | 01/05/201912:590

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha se Serbia, pavarësisht qasjes armiqësore ndaj Kosovës, ka ecur e papenguar në rrugën e saj drejt integrimeve evropiane. Gjatë një konference për shtyp, Thaçi kërkoi nga Kuvendi miratimin e një rezolute për gjenocidin serb në Kosovë.

Ndonëse Serbia ka sjellje armiqësore dhe antievropiane nuk është penguar fare në rrugën e saj drejt integrimit evropian ka thënë presidenti i Kosovës Hashim Thaçi. Ndërsa Kosova po mbetet e izoluar për shkak të bllokadave të cilat sipas tij po i bëhen nga 5 vendet e BE-së që nuk e kanë njohur pavarësinë e saj.

Ai ka thënë se marrëdhëniet e Kosovës me Serbinë janë vazhdimisht të acaruara. Thaçi në një konferencë për mediat ka folur edhe për rrëfimin e Vasfije Krasniqit në Kongresin amerikan për dhunën seksuale që ka përjetuar ajo gjatë luftës në Kosovë.

Ka kërkuar nga Kuvendi që të nxjerrë një rezolutë për gjenocidin dhe krimet e kryera nga Serbia ndaj shqiptarëve në Kosovë. Sipas tij asnjë krim i kryer nga Serbia nuk duhet heshtur.

“Edhe pas 20 vitesh askush nga urdhërrendësit apo ekzekutorët e këtyre masakrave dhe veprimeve genocidale në Kosovë nuk doli para drejtësisë vendore apo ndërkombëtare”, tha ai.

Pas dy dekadash e mbijetuara e dhunës seksuale gjatë luftës në Kosovë, Vasfije Krasniqi-Goodman ka raportuar dje para Kongresit amerikan për përjetimet e saj të tmerrshme të asaj kohe./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono