Thaçi dekoron me “Urdhrin e lirisë” Medline Albright dhe Wesley Clark

11:50 | 12/06/201911:500

Ish- sekretarja amerikane e shtetit Medline Albright dhe ish-Komandanti Suprem i Forcave Aleate të NATO-s në Evropë, gjenerali Wesley Clark, që ndodhen në Kosovë për festimet me rastin e 20 vjetorit të çlirimit u dekoruan me “Urdhrin e Lirisë” nga presidenti i Kosovës Hashim Thaçi.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi i ka dhënë çmimin “Urdhri i Lirisë” ish-sekretares së shtetit amerikan Medline Albright.

Thaçi e falenderoi ish-sekretaren Albright për kontributin në lirinë dhe pavarësinë e Kosovës. “SHBA-të na kanë dhënë dinjitetin për të jetuar në Kosovë të qetë dhe të lirë, të gjithë qytetarët përfshirë shqiptarët, serbët, malazezët e gjithë të tjerët”, u shpreh ai.

Madeleine Albright pas ndarjes së çmimit tha se i pëlqen të marrë dekorata, por kjo dekoratë sot e bën shumë të lumtur që është pjesë e Kosovës.

“Kurrë nuk do ta harroj kur erdha në Kosovë pas luftës ku kishte turma të mëdha njerëzish ku në çdo cep shkruante “Faleminderit Amerikë”. Çfarë SHBA-ja ka bërë për Kosovën ishte gjëja e duhur”, u shpreh ish-sekretarja e shtetit.

Më tej, Albright u shpreh se Kosova është e pavarur dhe duhet të njihet si e tillë.

Të njëjtë dekoratë presidenti Thaçi i ka dhënë dhe gjaneralit amerikan Wesley Clark, për kontributin e tij në çlirimin e Kosovës.

Ish sekretarja amerikane e shtetit menjëherë pas ceremonisë në Presidencë është takuar me kryeministrin e Kosovës Ramush Haradinaj.

Ish-presidenti amerikan Bill Klinton, ish sekretarja e shtetit Allbright dhe gjenerali Klark ndodhen në Kosovë me rastin e 20 vjetorit të përfundimit të fushatës së bombardimeve të NATO-s kundër Serbisë. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono