Thaçi apel për ratifikimin e marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi

13:59 | 08/01/2018

Në një intervistë për mediat e Kosovës, presidenti Hashim Thaçi u ka bërë apel deputetëve që të votojnë brenda muajit janar ratifikimin e marrëveshjes për demarkacionin me Malin e Zi.

Të hënën e 15 janarit do të jetë mbledhja e Komisionit për Punë të Jashtme në Kosovë, ku do të shqyrtohet Projektligji për Demarkacionin me Malin e Zi, për të cilin pritet të votohet nëse do të shkojë ose jo për miratim në Kuvend.

Komisioni i ri Shtetëror për Përcaktimin e Vijës Kufitarenë një deklaratë për media theksoi kohë më parë se me marrëveshjen e arritur mes dy vendeve Kosova humbet territor. Por presidenti i Kosovës Hashim Thaci në një intervistë për mediat në vend u bëri apel deputetëve që të votojnë ratifikimin e marrëveshjes brenda muajit janar. AI u shpreh ndër të tjera se kushti i Bashkimit Evropian për Kosovën ka qenë i padrejtë, por edhe mosratifikimi i kësaj marrëveshje nga Kuvendi i Kosovës është i pajustifikueshëm. Sipas tij kjo është mënyra e vetme për t’i dhënë fund izolimit të padrejtë të qytetarëve të Republikës së Kosovës./abcnews.al

 Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono