Testi i kreativitetit zbulon se për çfarë shërbejnë ëndrrat

10:16 | 14/11/201910:160

Në Universitetin e Kalifornisë, në San Diego, u provua me anë të një testi se ëndrrat ndihmojnë në zgjidhjen e problemeve.

Në testin Remote Associates u paraqiten tre fjalë (për shembull: zhytje, aktor dhe pluhur) dhe të përzgjedhurit duhet të gjenin një të katërt që përputhej me tre fjalët (në këtë rast mund të ishte një yll).

I quajtur ndryshe testi i kreativitetit kjo provë u realizua te i njëjti grup njerëzish dy herë brenda ditës, por midis një testi dhe një tjetri, disa duhej të qëndronin zgjuar ndërsa të tjerëve iu kërkua të flinin. Në këtë mënyrë është parë që pas gjumit performanca është përmirësuar me 40%, nëse është arritur faza e gjumit REM, ajo në të cilën ëndërrojmë: Në të vërtetë ëndrrat krijojnë lidhje të reja të trurit që rishikojnë informacionin, në këtë mënyrë lindin ide të reja dhe gjenden zgjidhjet.

Në Universitetin e Berkeley (California), përmes rezonancës magnetike funksionale u vu re, që duke rishikuar imazhe me një ndikim të fortë emocional pas ëndërrimit, zona e trurit që kontrollon emocionet (amigdala) është më pak reaktive. Kjo do të thotë që ëndrrat “prekin” intensitetin emocional të ngjarjeve./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono