Termitet ndërtojnë katedrale

19:03 | 23/11/2017

Pamje mahnitëse të zbuluara nga biologët tregojnë katedrale të ndërtuara mjeshtërisht prej termiteve.
Këto insekte kanë aftësi arkitekturore mbresëlënëse. Strukturat e tyre të banimit kanë ngjashmëri me ndërtesat e sofikstikuara të katedraleve të Barcelonës.
Të përbëra nga një sistem natyral ajror ato e kanë themelet e tyre si shtëpi të nëndheshme.

Këto pirgje të ngjashme me katedralet janë ndërtuar nga bashkëpunimi i dy llojeve termitesh, ato magnetike dhe katedraleske.
Struktura është e përbërë nga një përzierje fekalesh, balte dhe druri, të cilat formojnë një argjilë të ngurtë, të papërshkueshme nga uji.
Termitet jetojnë nëntokë, ndaj është e nevojshme që të furnizohen me oksigjen dhe hapësirat e krijuara ne dalje të katedrales, që të lenë përshtypjen e dyerve dhe dritareve, shërbejnë për të qarkulluar ajrin në ambjentin e brendshëm.


Ata ndërtojnë një grumbull të lartë deri në 8 metra dhe zakonisht gjenden në Australinë Perëndimore.
Duke patur parasysh se një termite është vetëm 3mm e gjatë, këto mrekulli inxhinierike natyrore janë ekuivalente me 4 qiellgërvishtëse të ndërtuara nga dora e njeriut./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono