Tërmeti në Turqi, reagon Rama: Shumë e trishtueshme, i jemi pranë popullit turk!

23:39 | 24/01/202023:390

Një tërmet shkatërrimtar me magnitudë 6.8 i shkallës riter goditi Turqinë lindore mbrëmjen e sotme duke lënë dhjetëra të vdekur dhe qindra të plagosur deri tani. Për këtë tragjedi të shtetit turk politika shqiptare ka reaguar.

Kryeministri Rama përmes një reagimi në rrjetin social Twitter shkruan se është shumë e trishtueshme fatkeqësi për Turqinë mike. Rama shkruan se Shqipëria i ndodhet pranë popullit turk në këto momente dramatike dhe lutet për të gjetur forcën ta përballojë këtë tragjedi.

“Shumë e trishtueshme fatkeqësia që ra mbi Turqinë mike prej një tërmeti të rëndë, ku janë shënuar edhe jetë të humbura! I jemi pranë popullit turk dhe lutemi që Zoti t’u japë autoriteteve të vendit dhe Presidentit Erdogan, të gjithë forcën për ta përballuar këtë tragjedi”

Më herët pati reagime edhe nga Ministri i jashtëm në detyrë Gent Cakaj dhe ministrja e mbrojtjes Olta Xhaçka./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono