Tërmeti në Kuç të Vlorës, disa familje pa shtëpi dhe në mes të borës

13:52 | 06/01/201913:520

Disa familje në Kuç të Vlorës janë frikësuara për situatën që po kalojnë. Atyre u janë dëmtuar shtëpitë dhe ndodhen në mes të ftohtit. Emergjencat Civile kanë kërkuar futjen e forcave të Ushtrisë për të ndihmuar banorët.

Jashtë është borë dhe brenda muret e çara. Në këto ditë të ftohta banorët e fshatit Kuç në Vlorë po kalojnë momente të vështira. Tërmeti i së premtes u ka dëmtuar shtëpitë dhe temperaturat ndjehen më të ulëta brenda mureve sesa jashtë tyre.

“Nuk pati lëkundje se të kishtë pas nja dy lëkundje u shkarkuan këto. U çuam të iknim sa erdhëm te dera lekundja e parë mbaroi”.

Tërmeti me magnitudë 4.8 rihter, në thellësi 27 km me epiqendër në Borsh, lëkundjet u ndjenë në Gjirokastër, Sarandë si dhe në zonat përreth.

Por këtu në Kuç situata është e rëndë. Disa familje nga frika u strehuan tek të afërmit e tyre.

“Dola përjashta me fëmijët dhe ika nga shtëpia shkova te shtëpia e motrës, fjeta atje mbrëmë”

Pasditen e së shtunës pranë banorëve shkuan autoritetet e Emergjencave Civile dhe ata vendore. Në mbledhjen e Shtabit të Emergjencave u vendos për vlerësimin e dëmit dhe ndërhyrjen e menjëhershme me forcat e ushtrisë për t’u garantuar strehë dhe ngrohje familjeve në Kuç. /abcnews.al

Gazetar i ABC News, Vlorë: Elton Nika


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono