Tërmeti në Korçë, fillon ndërtimi i shtëpisë së parë në Floq

22:30 | 16/07/201922:300

Ka nsiur rindërtimi i banesave të fshatit Floq, të shkatërruara plotësisht nga tërmeti i para një muaji. Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, tha se prioritet është ndërtimi para aardhjes së dimrit, i 124 shtëpive të pabanueshme.

Lutjet e banorëve të Floqit janë dëgjuar. Atyre nuk do t’u duhet të qëndrojë gjatë në ambientet e shkollës së fshatit, pasi tashmë ka nisur procesi i rindërtimit të banesave të tyre.

Këtë të martë ka filluar puna për rindërtimin e banesës së parë të shkatërruar plotësisht nga tërmeti i rënë në muajin qershor, ndërsa këtij procesi pritet t’i nënshtrohen edhe banesat e tjera.

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë Belinda Balluku inspektoi punimet në terren, ku tha se prioritet në këtë proces do të ketë ndërtimi i 124 shtëpive të dëmtuara plotësisht. Punimet për to do të fillojë menjëherë në mënyrë që banorët e Floqit të futen në shtëpitë e tyre pa ardhur stina e dimrit.

Në një kohë të shpejtë,pritet të fillojë puna edhe për ndërtimin e shtëpive të dëmtuara nga tërmeti në Qafëzez dhe Vidohovë. Ndërtimi i banesave është bazuar në disa standarde specifike, që përmbushin nevojat e banorëve .

Fondi për riparimin e 40 shtëpive të para është siguruar nga investitorët e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë,ndërsa të gatshme, përveç bashkive të vendit janë treguar edhe bizneset dhe përfaqësitë diplomatike./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono