Tërmeti i të premtes në Vlorë, dëmtohen shtëpitë dhe shkolla në Kuç

16:15 | 05/01/201916:150

Shtëpitë dhe shkolla e fshatit Kuç në Vlorë janë dëmtuar nga tërmeti që preku Jugun e vendit të premten në mbrëmje. Banorët thonë se e kanë kaluar natën tek të afërmit.

Fshati Kuç është më i prekuri nga tërmeti i të premtes. Këtu të gjitha shtëpitë kanë pësuar dëmtime.

Pesë prej tyre dhe shkolla e fshatit janë më të dëmtuarat nga lëkundjet e tërmetit. Për pasojë procesi mësimor nuk do të nisë të hënën. Banorët thonë se janë ndjerë të frikësuar. Natën e kaluan tek të afërmit.

“Tërmetin e kemi ndjerë në darkë pas orës 7”.

Në zonë mbërriti edhe prefekti Flamur Mamaj për të takuar banorët e prekur. Të paktën tre lëkundje janë ndjerë në qytetin bregdetar.

Sipas IGJEUM, tërmeti ka qenë me magnitudë 4.8 rihter me thellësi 27 km me epiqendër në Borsh. Lëkundjet e tërmetit janë ndjerë edhe në Gjirokastër, Sarandë si dhe në zonat përreth. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono