Tërmetet, Rama viziton banorët në Floq

15:00 | 05/06/201915:000

Kryeministri Edi Rama ka vizituar mesditën e sotme familjet e prekura nga tërmetet në fshatin Floq dhe që janë strehuar në çadra. Në ditën e pestë pas tërmeteve që tronditën zonën e Korçës, e kryesisht disa fshatra të saj, situata pavarësisht ndërhyrjeve të strukturave të Emergjencave Civile dhe strukturave të tjera shtetërore, po vështirësohet për banorët që jetojnë në çadra.

Paraditen e sotme mësohet se ka patur tensione midis banorëve të zonës së Qafëzezit dhe stafit të infermiereve. Banorët thonë se nuk kanë marrë ndihmën e shpejtë dhe të sëmurët, sipas tyre, janë transportuar në ambulance nga vetë familjarët.

Banorët e kësaj zone thonë se po jetojnë si në mesjetë, pasi kane dita 5 në çadra. “Jemi me fëmijë të vegjel, pa kushte, ushqimet na vijnë me pako nuk i gatuajmë dot, do i hedhim”, janë shprehur ata paraditen e sotme.

/ABC News Albania 24/7

 

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono