Tërmetet, Hahn: Keqardhje dhe dhimbje për Shqipërinë
EU Commissioner in charge of European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations Johannes Hahn addresses a press conference in view of the Western Balkans Summit and the Eastern Partnership Summit at the European Commission in Brussels on June 12, 2017. / AFP PHOTO / EMMANUEL DUNAND (Photo credit should read EMMANUEL DUNAND/AFP/Getty Images)

12:31 | 22/09/201912:310

Komisioneri i BE për Zgjerimin, Johanes Hahn ka deklaruar se Unioni është gati të vërë në punë mekanizmat përkatës për t’i ardhur në ndihmë Shqipërisë pas tërmeteve të ditës së shtunë.

Përmes një reagimi në rrjetin social Twitter, Hahn ka shprehur hidhërimin e tij për personat e lënduar dhe dëmet e shkaktuara nga lëkundjet e fuqishme sizmike.

“Me keqardhje dhe shqetësim mësova për serinë e tërmeteve shkatërruese në Shqipëri, që shkaktuan lëndimin e mbi 100 personave dhe dëme serioze në infrastrukturë. BE ofroi menjëherë ndihmë duke propozuar aktivizimin e Mekanizmit Europian të Mbrojtjes Civile”, ka deklaruar Hahn në profilin e tij./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono