Tërmetet, disa shkolla me dëmtime të vogla në Tiranë dhe Durrës

22:50 | 21/09/201922:500

Ministria e Arsimit, Sportit dhe Rinisë dhe të gjitha institucionet e saj të varësisë në të gjithë vendin, njofton se janë të angazhuara plotësisht në monitorimin e situatës së krijuar nga tërmeti.

Ministria e Arsimit konfirmon se ka disa shkolla me dëmtime të vogla në Tiranë dhe Durrës, të cilat konsistojnë kryesisht në plasaritje të lehta muresh të jashtme dhe që fatmirësisht nuk pengojnë aspak vijimin e procesit të mësimit ditën e hënë.

Ministria nënvizon se është në komunikim të vazhdueshëm me drejtuesit e shkollave dhe zyrave vendore arsimore në të gjithë territorin për të parë problematikat që mund të jenë shkaktuar nga tërmeti.

Edhe Ministrja e Kulturës, Elva Margariti në një lidhje telefonike për ABC Neës bëri të ditur se tërmeti ka shkaktuar dëme të konsiderueshme në disa objekte të rëndësisë së veçantë, siç është Amfitetari në Durrës, Muzeu Kombëtar dhe disa objekte të tjera. Ministrja Margariti theksoi se grupet e punës do të evidentojnë të gjitha objektet të cilat janë dëmtuar nga lëkundjet e tërmetit./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono