Tërhiqet bashkia e Krujës, banorët e Thumanës do qendrojnë në hotelet e Shëngjinit

14:28 | 02/01/202014:280

Banorët e Thumanës të strehuar në hotelet e Shëngjinit do të vijojnë të qëndrojnë aty deri në gjetjen një banese.

Protestat dhe rezistenca e banorëve bëri që bashkia e Krujës të tërhiqej nga vendimi i parë.

Mësohet se mbrëmjen e së mërkurës kryetari i bashkisë Artur Bushi ka biseduar me familjet, të cilëve u ka thënë se mund të qëndrojnë në hotel deri sa të gjejnë një shtëpi me qira.

Banorët thanë për Abc.Neës se se kanë marrë garanci nga kryetari i bashkisë se do ti ndihmojë në gjetjen e shtëpive.

“Po jemi të kënaqëur se të paktën në rrugë të madhe nuk dalim nesër. E kemi pak optimizmimin sesa do na ndihmojë nuk e di”, shprehet një banore.

Por në këtë hotel ka edhe familjarë që tregojnë se nuk kanë mundësi të gjejnë një banesë me qira.

Më  e rëndë situata është për këtë zonjë e cila jeton e vetme me fëmijët e saj në një nga dhomat e hotelit, pasi bashkëshorti është i shtuar në spital.

Mijëra familje janë në udhëkryq, pasi nuk e dinë çdo të ndodhë me fatin e tyre, në një kohë kur edhe temperaturat janë ulur ndjeshëm.

3 janari ishte afati i fundit që banorët e Thumanës shtëpitë e të cilëve u shkatarruan nga tërmeti i 26 nëntorit mund të qëndronin në hotel./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono