Tensionet në Lindjen e Mesme, BE bën thirrje për bisedime paqësore

07:01 | 07/01/202007:010

Bashkimi Europian ka bërë thirrje që bisedimet paqësore duhet të mbizotërojnë për zgjidhjen e krizës në Lindjen e Mesme.

Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Marrëdhënie të Jashtme dhe Politika të Sigurisë, Josep Borell ka theksuar nevojën e zgjidhjes politike. Ai u shpreh se përgjigjet ushtarake mund vetëm të çojnë në më shumë dhunë dhe vuajtje njerëzore. Gjithashtu Borrell ka shprehur keqardhjen e tij të thellë për vendimin e Iranit për t’u tërhequr nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015.

Ai theksoi se zbatimi i marrëveshjes bërthamore të Iranit tani ishte më e rëndësishme se kurrë për sigurinë rajonale dhe globale, si dhe konfirmoi se BE do të vazhdojë të mbështetet në procesin e verifikimit të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë.

Në ndërkohë, zëdhënësi i Komisionit Evropian për siguri dhe politikë të jashtme, Peter Stano, të hënën konfirmoi se ftesa e BE-së për Ministrin e Jashtëm të Iranit Javad Zarif në Bruksel është ende e vlefshme.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono