Tensionet Itali – Francë për emigrantët

14:58 | 13/06/2018

Ministri italian i Ekonomisë, Giovanni Tria ka anuluar takimin me homologun e tij francez Bruno Le Meir, i planifikuar për pasditen e sotme në Paris.

Vendimi u mor pas përshkallëzimit të tensioneve mes Italisë dhe Francës përsa i përket çështjes së emigrantëve, ku Parisi ka hedhur akuza të rëndë ndaj Romës.

Nga ana tjetër është konfimruar vizita e ministrit italian Tria në Berlin të enjten, ku do të takohet me homologun gjerman Olaf Sholz.

Gjithashtu është vënë në dyshim dhe takimi i planifikuar për këtë të premte mes kryeministrit italian Conte dhe presidentit francez, Emmanuel Macron./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono