Tenori i famshëm Placito Domingo akuzohet për ngacmim seksual

15:32 | 13/08/201915:320

Tenori i famshëm Placido Domingo është akuzuar për ngacmim seksual. Akuzat janë bërë nga një numër i konsiderueshëm femrash, në një denoncim në agjencinë e lajmeve “Asoshiejtid Pres”. Vetë artisti i ka hedhur poshtë akuzat e bëra në adresë të tij duke i cilësuar të pasakta.

Tenori i famshëm Plaçido Domingo është akuzuar nga gra të ndryshme për ngacmime seksuale. 8 këngëtare dhe një balerinë kanë deklaruar se ishin ngacmuar nga këngëtari spanjoll i operës, në një seri incidentesh të ndodhura në tre dekada, duke filluar nga fundi i viteve ‘80.

Sipas mediave ndërkombëtare, ngacmimet kanë ndodhur në vendtakime të ndryshme si për shembull në kompanitë e operave, ku muzikanti i njohur mbante poste kyçe.

Ndërkohë, 6 gra të tjera e akuzojnë Domingon, që është i martuar me sopranon Marta Ornelas që prej vitit 1962, se i ka bërë të ndihen të shqetësuara nga propozimet e tij për marrëdhënie seksuale.

Dhjetëra persona të tjerë në ambjentet e muzikës kanë deklaruar se kanë qenë dëshmitarë të sjelljeve të papërshtatshme të tenorit kundrejt grave të reja në moshë. Sipas “Asoshiejtid Pres”, sjelljet e tij ishin një sekret i njohur në botën e operas.

Domingo, aktualisht 78 vjeç, nuk i është përgjigjur kërkesës së agjencisë së lajmeve për një koment, por ka reaguar përmes një deklarate.

“Akuzat që vijnë nga këta individë të paidentifikuar e që datojnë rreth 30 vjet më parë janë shumë shqetësuese dhe njëkohësisht të pasakta”, thuhet në deklaratën e tenorit.

Artisti i famshëm shton se, njerëzit që kanë punuar me të e dinë se ai nuk është dikush që do të lëndonte, ofendonte apo turpëronte qëllimisht dikë./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono