Tendencat e fundit të modës të dizajnerave të rinj

16:15 | 04/07/201916:150

 

Tendencat më të fundit të modës  në ngjyra dhe stil, vijnë në një formë krejt origjinale nga studentët e atelierit të tekstilit dhe modës në galerinë Fab.

Origjinalitet, guxim ,tendencë karakterizojnë krijimet e studentëve të atelierit të tekstilit dhe modës në galerinë Fab.  Veshjet e krijuara prej 6 stilistët e së nesërmes u përcollën me stil dhe elegancë në një sfilatë modë

Pedagogia dhe artistja Najada Hamza  thotë se janë 6 dizajnet  krejt të ndryshëm nga njeri-tjetri, por me personalitet të spikatur, gjë që ja uron edhe në të ardhmen që të vazhdojnë në këtë rrugë.

Detaji bën diferencën në fushën  e modës, e kjo nuk mungon edhe në këto veshje.

Si muzë frymëzimi kanë shërbyer elementët etnografike dhe detaje nga jeta social kulturore shqiptare.

Si motivet e veshjeve të Mirditës i ka kthyer në një tendencë të vërtetë

Dizajnerit shqiptarë janë mjaft interesante ata shprehen me stil që në skica, por ende nuk kemi një stilist i cili prodhon materialin bazik copën vetë për Najada Hamzen, fusha e modës kërkon më shumë mbështetje për të krijuar stilin Made in Albania.

Në këto krijime veshjesh, ka  inspirim edhe nga motivet aziatike, apo forma gjeometrike dhe abstrakte.

Sfilata përcolli  jo vetëm tendencat më të fundit të modës  në ngjyra, forma dhe materiale si fusha me globale, por  nuk munguan edhe krijimet e guximshme, veshje të kthyera në vepra të mirëfillta arti./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono