Temperaturat e larta thajnë liqenin e Shkodrës

16:40 | 18/08/201916:400

Liqeni i Shkodrës është në ditët e tij më të këqija. Temperaturat e larta dhe mungesa e reshjeve kanë bërë që të ulet niveli i ujit dhen breg të dalin plehrat si në një moçal.

Niveli i ujit ka rënë shumë në liqenin e Shkodrës. Kurse plehrat mbulojnë bregun. Kryesisht nga barishtet që tashmë pjesën më të madhe të liqenit  në territorin shqiptar e kanë kthyer në një moçal.

Kohën kur është thatësirë, barishtet nxjerrin pjesën më të keqe. Bregu ngjason me një kënetë të lënë pas dore dhe liqeni humbet komplet bukurinë e tij.

Nga ana tjetër në pastrimin e një pjese të liqenit kanë menduar pushuesit ditorë që e shfrytëzojnë afërsinë me Shkodrën për t’iu shmangur vapës së verës. Por edhe peshkatarët që ankohen se nuk ka peshk.

Liqeni i Shkodrës është më i madhi në Ballkan, i pasur me florë dhe faunë, ndërsa kujdesi ndaj bregut lë për të dëshiruar përveç ndërhyrjeve nga vetë pushuesit.

Gazetar: Simon Shkreli

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono