Telefonatat me Shqipërinë, deputetit britanik i kushtojnë 900 paund

18:17 | 25/01/201918:170

Deputeti konservator britanik Johnny Mercer është urdhëruar të paguajë më shumë se 900 paund pas një hetimi mbi shpenzimet e tij.

Autoriteti mbikqyrës i shpenzimeve të deputetëve IPSA shqyrtoi një ankesë, ku faturat e telefonit në zyrën e deputetit u rritën nga një mesatare mujore prej 100 paund deri në 660 paund në mars të vitit 2016. Mercer tha se shpenzimet kishin ardhur si rezultat i vjedhjes së të dhënave të telefonit të tij. Ai është shprehusr se nëpërmjet të dhënave të telefonit të tij ishin bërë telefonata me një numër shqiptar.

IPSA i tha atij të paguante 931.20 paund. Mercer, deputet për Plymouth Moor View, tha: “Ankesa prej 140 faqesh për mua ka të bëjë me faturën e telefonit dhe ky është vërtet një gabim. Kam besim të plotë në zyrën time të shkëlqyer që punon kaq shumë për Plymouth”.

Një hetim u nis nga Autoriteti i Pavarur për Standarde Parlamentare pas ankesave të dy anëtarëve në nëntor 2017. Një ankues theksoi rritjen e faturave të telefonit në zyrën e deputetëve në Plymouth në Mars dhe Prill 2016, në prag të zgjedhjeve vendore të Majit 2016.

Por raporti i IPSA arriti në përfundimin se hetimi për të telefonuar votuesit e mundshëm nuk ishte arsyeja e rritjes. Ai gjeti rreth 65 thirrje prej një deri në 30 minuta drejt një numri shqiptar nga 20 marsi deri në orët e mëngjesit të 21 marsit të viti 2016,  të cilat kishtonin 466 paund.

IPSA tha se nuk kishte dëshmi se Z. Mercer kishte njoftuar mbikëqyrësin e telefonit se i kishin hakeruar të dhënat, përndryshe ai mund të kërkonte rimbursim. IPSA arrti në përfundimin se: “Qëndron në mënyrë të vendosur nga pikëpamja se nuk ka absolutisht prova për shkelje nga ana e deputetit por janë “gabime të vërteta”, të cilat mund të ishin shmangur me administrim dhe mbikëqyrje më të mirë”./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono