Tekste falas në përdorim dhe për nxënësit e klasave të pesta

12:45 | 02/08/201912:450

Vitin që vjen nuk do të jenë më vetëm nxënësit nga klasa e parë në të katërt që do të përfitojnë tekste falas në përdorim. Qeveria ka vendosur që librat shkollore pa pagesë t’i marrin edhe nxënësit e klasave të pesta.

Vitin e ri shkollor tekste falas në përdorim do të marrin dhe nxënësit e klasave të pesta. Qeveria e ka vendosur në mbledhjen e radhës të saj. Librat do të blihen nga shkollat dhe çmimi i tyre do të mbulohet 100% nga fondet e buxhetit të shtetit miratuar për Ministrinë e Arsimit, Sportit dhe Rinise.  Vendimi i Këshillit të Ministrave miratuar më 31 Korrik thotë:

“Institucionet arsimore publike, si dhe zyrat vendore të arsimit parauniversitar, brenda muajit korrik të çdo viti, përgatisin listën e parashikuar të teksteve për përdorim falas dhe të reja, nga klasa e parë deri në klasën e pestë.”

Për herë të parë vitin e shkuar shkollor qeveria vendosi që përveç kategorive të veçanta dhe nxënësit nga klasa e parë deri në klasën e katërt të pajiseshin me tekste shkollore falas në përdorim.

Kjo i kushtoi buxhetit të shtetit rreth 610 milionë lekë. Me përfundimin e shkollës, librat janë fshirë nga nxënësit dhe janë dorëzuar nëpër shkolla me qëllim që tekstet e vlefshme të ripërdoren nga brezi i ardhshëm./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono