Teknologjia po ndihmon prindërit në lidhje me fëmijët

22:51 | 06/02/2018

Sipas një studimi të ri, familjet duhet ta mbështesin përdorimin e mediave dixhitale.

Ekspertët kanë zbuluar se mediat dixhitale po ndihmojnë familjet të rrisin marrëdhëniet midis tyre dhe ndihmojnë prindërit të lidhen me fëmijët e tyre.

Kjo për shkak se teknologjia, siç janë smartfonët dhe aplikacionet e ndryshme, ndihmojnë fëmijët dhe prindërit të mbajnë më shumë kontakt.

Sonia Livingstone e zhvilloi studimin bazuar në një survejim, që u bëri 2000 prindërve të fëmijëve midis moshës 0 dhe 17-vjeçare.

Sipas Daily Mail, familjet moderne po gjejnë mënyra që të përdorin pajisjet dixhitale dhe në të njëjtën kohë të merren aktivitete tradicionale.

E ndërsa përdorimi i internetit vazhdon të rritet, tetë në dhjetë prindër thanë se hanë vakte teksa shikojnë televizor ose filma me fëmijët çdo javë.

Më shumë se gjysma e prindërve thanë se vazhdojnë të luajnë dhe lexojnë së bashku me fëmijët.

Studimi zbuloi gjithashtu se prindërit po e përdorin internetin si mjet për t’i ndihmuar ata me fëmijët./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono