Teknologjia e re për verifikimin e peshës së automjeteve të tonazhit të rëndë në rrugë

18:19 | 03/09/201918:190

Teknologjia do ndihmojë në verifikimin e automjeteve të tonazhit të rëndë që lëvizin në rrugët e vendit. Ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku ka prezantuar projektin që u vjen në ndihmë inspektorëve të Task Forcës rrugore për të matur në kohë reale peshën e automjeteve.

Qeveria do të vijojë me aksionin e saj kundër informalitetit. Këtë herë në ndihmë të qeverisë do të jetë teknologjia, ku grupet e inspektorëve të Task Forcës Rrugore njësoj si efektivët e Policisë së Shtetit do të jenë të pajisur me kamera trupi.

Me mbështetje të Komisionit Europian, Ministria e Infrastrukturës ka marrë edhe një pajisje që do të peshojë në kohë reale në rrugë mjetet e tonazhit të rëndë. Ministrja Balluku u shpreh e bindur se me pajisjet e reja teknologjike do të dokumentohet çdo shkelje dhe do të minimizohet çdo mundësi abuzimi nga inspektorët./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono