Të shtëna me armë në Vlorë, dy viktima dhe një i plagosur

13:20 | 17/02/2019

Dy persona u ekzekutuan sot në Vlorë, ndërsa një tjetër mbeti i plagosur gjatë një sulmi me armë zjarri për motive ende të panjohura. Viktimat janë Orest Rexho dhe Arjan Hasani. Ndërsa i plagosur ka mbetur Armando Sulejmani, i cili dyshohet se ishte shënjestra e atentatit. Dy kallashnikovë u gjetën në makinën e djegur që dyshohet se u përdor nga autorët.

Tre të rinjtë po lëviznin me një mjet “Passat” kur një tjetër makinë u preu rrugën tek Uji i Ftohtë në Vlorë. Dy persona të maskuar hapën zjarr me breshëri kallashnikovi dhe për pak minuta u larguan me shpejtësi nga vendi i krimit.

Orest Rexho dhe Arjan Hasani u vranë në vend. Trupi i të parit u gjet në rruge, kurse viktima e dytë brenda në makinë në një distancë tre metra. I plagosur mbeti 42-vjeçari Armando Sulejmani me pseudonimin “Çipuri” i cili supozohet që ishte dhe shënjestra e këtij atentati mafioz.

Ai humbi kunatin dhe shokun e tij. Kurse autorët braktisën mjetin në Babicë, aty ku policia e gjeti në flakë.

Banori: Thamë mos qe dasëm se hedhin fishekzjarret këta të dasmës dhe e morëm për dasëm. E dëgjuma se u vranë se dëgjuam një gjiton dhe erdhëm këtu poshtë.

Pyetje: Të plagosurin e ndihmoi njeri?

Banori: S’e di.

Besohet që e gjitha ka lidhje me një histori të gjatë hakmarrjeje, e cila nis me “Masakrën e Çoles” në vitin 2015, ku u vranë tre vetë.

Megjithatë nuk jepen detaje të mëtejshme rreth hasmërive të shënjestres me autorët e asaj ngjarjeje. Armando Sulejmani ose “Çipuri”, njihej si pjesëtar i ish-bandës së Gaxhait.

Në vitin 2016, atij iu bë një atentat kur po futej në banesën e tij në lagjen “Pavarësia” në Vlorë, ku i shpëtoi 11 plumbave duke e kapur vetëm njëri prej tyre./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono