Të shpëtosh njerëz me dron

14:00 | 20/11/201814:000

Disa studentë në Kinë kanë realizuar projektin e një droni, që mund të shpëtojë jetë njerëzish, në rast të ndonjë zjarri në qiellgërvishtëse. Droni në fjalë mund të ndahet në katër pjesë, duke hapur një rrjetë në mes, e cila mund të mbajë një person në ajër.

Projekti vjen nga Kina dhe i ka të gjitha karakteristikat për të qenë me të vërtetë revolucionar: “NetGuard” është një dron që ndahet në katër pjesë dhe hapë një rrjetë të aftë për të shpëtuar persona që duan të hidhen nga një qiellgërvishtëse të kapluar nga flakët.

Sapo të merret kërkesa për shpëtim, droni përdor sistemin GPS për të zbuluar vendndodhjen e saktë ku duhet të shkojë dhe udhëtimin e bën në kuotë të lartë për të shmangur trafikun dhe për të arritur atje sa më shpejt të jetë e mundur.

Pasi mbërrin në vendngjarje, droni ndahet në katër pjesë dhe hapë një rrjetë sigurie në qendër. Falë katër motorëve me helika arrin të qëndrojë në fluturim dhe është në gjendje të mbajë një person në ajër. Rrjeta është e ndërtuar nga një shtresë e katërfishtë e poliuretanit, mjaft e fortë për të mbajtur peshën e një të rrituri mesatar: ndërsa sensorët e vendosur kapin trajektoren e personit që hidhet në rrjetë, duke pozicionuar dronin në mënyrë që ta mbajë atë në ajër.

I projektuar nga një grup prej 6 studentësh në Quangzhou të Kinës, ky dron është kandidat për të fituar 13 mijë dollarë në një panair tenkologjie në Tajvan./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono