Të enjten seancë e jashtëzakonshme e Parlamentit të Kosovës

16:45 | 21/08/201916:450

Të enjten në Kosovë pritet seanca për shpërbërjen e parlamentit. Ndërkohë partitë politike kanë vazhduar me takime me qytetarë si dhe aderime në parti.

Deputetëve u ka mbetur më pak se 24 orë deri në shpërbërjen e parlamentit. Të gjitha partitë politike deri tash janë shprehur pro zgjedhjeve të jashtëzakonshme pas dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga posti i kryeministrit. PDK-ja edhe njëherë ka konfirmuar se do të votojnë pro shpërbërjes së parlamentit.

TV Klan merr vesh se disa orë pas shpërbërjes së parlamentit Presidenti do të shpallë datën e zgjedhjeve të jashtëzakonshme e që sipas të gjitha gjasave do të jetë 6 Tetori.

Ndërkohë partitë politike po vazhdojnë aktivitetet e parafushatës në qytete të ndryshme të Kosovës si dhe duke prezantuar aderime të reja në partitë e tyre. Derisa ende nuk ka asgjë konkrete rreth koalicioneve parazgjedhore pos zyrtarizimit të koalicionit parazgjedhor AAK-PSD.

Një takim tjetër dje AAK-ja ka zhvilluar edhe me Nismën SocialDemokrake, por ende nuk ka finalizim konkret të ndonjë marrëveshje me këtë parti. Derisa negociatat LDK-VV ende janë duke vazhduar.

Për të biseduar për kapacitetet teknike dhe profesionale për zgjedhjet e jashtëzakonshme që do të mbahen në Kosovë  presidenti Hashim Thaçi ka takuar kryetaren e KQZ-së Valdete Datën.

Thaçi ka kërkuar nga KQZ-ja përgatitje për të siguruar një proces “fair” dhe demokratik të zgjedhjeve. Kosova pritet të shkojë në zgjedhje të jashtëzakonshme pas dorëheqjes së Ramush Haradinajt nga posti i Kryeministrit./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono