Të dielën takohet Zaev dhe Mickoski

15:09 | 09/03/201915:090

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev dhe lideri i VMRO-DPMNE-së opozitare Hristijan Mickoski, takohen të dielën për të biseduar rreth zgjedhjeve të ardhshme presidenciale, ligjet reformuese, por edhe për Prokurorinë Speciale Publike. Ministrja e Drejtësisë Renata Deskoska dhe Ministri i jashtëm Nikola Dimitrov, u shprehën se takimi pozitë-opozitë cënon statusin e Prokurorisë Speciale Publike.

Propozimi i ligjit për Prokurorinë Publike, që rregullon statusin e ardhshëm të Prokurorisë Speciale është i rëndësishëm për ardhmërinë evropiane të vendit dhe Ministrja e Drejtësisë Renata Deskoska shpreson se do të përkrahet nga parlameti. Nëse në takimin e ardhshëm të liderëve, ka kërkesa për ndryshime thelbësore të ligjit, atëherë nuk do të ketë hapësirë për negociata – thotë ajo.

Renata Deskoska ministre e Drejtësisë: “Nëse kushtëzohet miratimi i ligjit me kritere të këtilla, me ndryshime të këtilla, më mirë është të mos e miratojmë. Për shkak se për ne kushti për BE është që të respektohet sundimi i së drejtës e jo të miratojmë çfarëdo ligji. Nëse ka kërkesa që prekin kriteret thelbësore të BE-së, mendoj se nuk do të ketë hapësirë për negociata”.  

Nëse ligji për PSP-në nuk miratohet në formën që pozitivisht të vlerësohet nga Brukseli, atëherë vendet skeptike ndaj procesit të zgjerimit të BE-së do të kenë argumente që ta bllokojnë fillimin e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut. Për këtë proces me rëndësi është që të miratohet edhe ligji për parandalimin e diskriminimit por edhe reformat tjera – thotë ministri i Jashtëm Nikola Dimitrov.

Nikola Dimitrov ministër i Jashtëm: “Shumë është me rëndësi të tregojmë se kemi vullnet të vërtetë politik dhe vendosmëri të bëhemi demokraci evropiane. Për këtë shkak, këto hapa reformuese, kjo me Komisionin anti-korrupsion është një plus i madh. Tani, nëse do të jetë në qershor, do të shohim. E jona është të krijojmë atmosferë pozitive”.

Kryeministri I Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev ka deklaruar se është konfirmuar takimi I liderëve me kreun e opozitës Hrsitijan Mickoski, takim ky që do të mbahet të dielën. Në këtë takim, siç paralajmërohet do të bisedohet për tre çështje kryesore; zgjedhjet presidenciale, ligjet reformuese dhe Prokuroria Speciale Publike./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono