Tatimet: Ndryshimet ligjore janë reflektuar në e-Tax

16:20 | 03/01/2019

Një sërë ndryshimesh fiskale kanë hyrë në fuqi me nisjen e muajit Janar. Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka përditësuar sistemin tatimor e-Tax dhe njofton tatimpaguesit për deklaratat e tyre tatimore.

Tatimpaguesit deklaratat e tyre tatimore tashmë mund t’i gjejnë të reflektuara bashkë me ndryshimet ligjore që kanë hyrë në fuqi me nisjen e muajit Janar në sistemin tatimor e-Tax. Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve bën të ditur se sipërmarrjeve me xhiro deri në 14 milionë lekë, ato në agroturizëm dhe shoqëritë e bashkëpunimit bujqësor tatimi mbi fitimin do t’u llogaritet 5%. Me reduktimin e tatimit mbi dividentin nga 15% në 8% per deklarim  janë shtuar dy rubrika të reja.

“Pagesat për kalimin e të drejtës së pronësisë me shitje” dhe “Pagesat për kalimin e të drejtës së pronësisë me trashëgimi ose dhurim”. Ndryshimet janë pasqyruar gjithashtu dhe në deklaratën individuale vjetore të të ardhuarave. Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ndërkohë ka reflektuar edhe ndryshimet në  taksën e materialeve plastike dhe artikujve të amabalazhit të importuar, e cila tashmë përllogaritet në masën 35 lekë për kilogram, me përjashtim të lëndëve të para në forma primare. Taksën e ambalazheve prej qelqi në masën 5 lekë/kg. Taksën e granulatit të importuar në masën 25 lekë/kg.

Ndërsa ne listpagesa është mundësuar reflektimi i pagës minimale mujore tashmë prej 26,000 lekё dhe asaj maksimale deri nё 114,670 lekё, pёr të gjitha kategoritë e punësimit.  Si dhe kufiri i pagës bruto bazë për llogaritjen automatike për tatimin mbi të ardhurat nga punësimi mbi 150,000 lekë me shkallë tatimore 23%./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono