Tatimet, kontrolle në bregdetin e jugut

15:17 | 20/07/201815:170

Inspektorët e tatimeve po vijojnë kontrollet në bizneset që ushtrojnë aktivitetin e tyre në turizëm në bregdetin e jugut. Pas kontrolleve në terren i kanë bllokuar aktivitetin 9 hoteleve dhe 2 lokaleve.

Jugu i vendit vijon të jetë në lupën e tatimeve.

Kontrollet e detajuara me qëllim reduktimin e informalitetit dhe garantimin e mbarëvajtjes së sezonit turistik, Drejtoria e Hetimit Tatimor i ka përqendruar në Sarandë, Ksamil, Himarë e Dhërmi.

9 hotele janë bllokuar pasi nuk ishin regjistruar në organet tatimore, ndërsa dy biznese për moslëshim të kuponit tatimor për herë të dytë.

Këto të fundit nuk do të ushtrojnë aktivitetin për 30 ditë, ndërkohë që për hotelet, masa e marrë do të qëndrojë në fuqi deri në regjistrimin e tyre si subjekte me TVSH.

Vetëm një javë më parë, tatimet raportonin bllokimin e 7 subjekteve të tjera të paregjistruara në zonat bregdetare. Bllokimet e aktivitet kanë përfshirë edhe restorantet e lokalet.

Drejtoria e Hetimit Tatimor ka deklaruar se do t’i vijojë kontrollet përgjatë të gjithë sezonit veror, ndërsa iu ka bërë thirrje tatimapaguesve në zonat turistike të respektojnë detyrimet ligjore si për turistët vendas, ashtu edhe për ata të huaj./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono