Taksa e pronës, shtyhet afati i vetëdeklarimit në Tiranë

14:47 | 12/09/201914:470

Në një muaj rreth 20 mijë banorë të kryeqytetit deklaruan pranë zyrave të Ujësjellësit të dhënat për banesën, me qëllim përllogaritjen e taksës së pronës. Për shkak të fluksit të qytetarëve nësportele, Ujësjellës Kanalizimet në Tiranë kanë shtyrë deri më 30 Tetor afatin e vetëdeklarimit.

Banorët e Tiranës kanë dhe rreth një muaj e gjysmë kohë për të vetëdeklaruar të dhënat e banesës. Ato nevojiten për të llogaritur taksën e pronës në bazë të vlerës dhe që do të aplikohet në faturën e ujit.

Ujësjellës Kanalizimet kanë shtyre afatin deri më 30 Tetor. Arsyeja është fluksi i qytetarëve nëpër sportele. Për rreth një muaj gati 20 mijë persona kanë kryer vetëdeklarimin e banesës në 14 pikat e UKT-së në kryeqytet.

Për të kryer vetëdeklarimin e banesës qytetarët duhet të kenë me vete kartën e identitetit, dokumentin e pronësisë, certifikatë ose kontratë shitblerje apo dokumentin e ALUIZNI-t.

Vetëdeklarimi i kryer nga qytetarët do të verifikohet nga punonjësit e ujësjellësit me ato të Hipotekave apo ALUIZNI-t nëse banesa është në proces legalizmi. Në rast se vlerat do rezultojnë të ndryshme taksa do të bazohet në shifrën më të lartë.

Taksa vjetore që llogaritet duke shumëzuar sipërfaqen e apartamentit dhe çmimin e vlerësimit, me pas me shkallën në përqindje të taksës së miratuar me ligj për kategorinë e ndërtesave për banim 0.05%.

Ajo paguhet për shtëpitë, garazhet e mbyllura e bodrumet.  Prej saj përjashtohen pensionistët, personat që trajtohen me ndihmë ekonomike, banesat sociale dhe ndërtesat në funksion të komuniteteve fetare./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono