Takohen në Sofje Zaev dhe homologu grek Tsipras

15:12 | 17/05/2018

Kryeministri i Maqedonisë dhe Greqisë, Zoran Zaev dhe Alexis Tsipras, u takuan në kuadër të samitit BE-Ballkani Perëndimor, që po mbahet në Sofje. Sipas deklaratës zyrtare të qeverisë maqedonase, dy kryeministrat diskutuan rreth situatës aktuale të bisedimeve mes dy vendeve për çështjen e emrit, si dhe për gjetjen sa më shpejt të një zgjidhjeje. Pas takimit, kreu i ekzekutivit maqedonas Zaev në profilin e tij në Facebook shkruajti se Maqedonia dhe Greqia po forcojnë miqësinë mes tyre. Ndër të tjera ai theksoi se me kryeministrin Tsipras u shprehën optimistë se mund të gjendet një zgjidhje që mbron dinjitetin e qytetarëve të dyja vendeve. Ky është takimi i i katërt i dy liderëve./abcnews.al

Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono