Takimi Trump-Kim, Rusia bëhet “xheloze”

13:27 | 12/06/201813:270

Rusia e ka komentuar me shumë skepticizëm samitin mes Trump dhe Kim Jong-un të zhvilluar në Singapor. Ndërsa Koreja e Jugut, Kina dhe Japonia kanë përshëndetur takimin mes liderëve të dy vendeve.

Rusia nuk e ka pritur me shumë entuziazëm takimin mes presidentit amerikan, Donald Trump dhe liderit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un. Duke dashur gjithmonë rolin e protagonistit, Kremlini shprehet shumë skeptik sa i përket samitit. Ministri i Jashtëm rus, Sergej Lavrov, përshëndeti takimin, megjithatë tha se nuk ka parë asnjë document të asaj që është nënshkruar. Kurse më herët më i ashpër ishte reagimi i zëvendësit të tij.

“Nuk mundet të mos e presim në mënyrë pozitive hapin e rëndësishëm përpara të ndërmarrë, edhe pse djalli qëndron në detaje”, u shpreh Sergei Rijabkov.

Më tej ai nënvizoi se “sëbashku me Kinën synojnë të rikthejnë formatin e negociatave me 6 anëtarë të Fuqive të Mëdha”.

Edhe Pekini ka përshëndetur samitin mes SHBA-ve dhe Koresë së Veriut. Ndërsa është pyetur nga gazetarët, zëdhënësi i ministrisë së Jashtme të Kinës ka thënë se Rezolutat e Organizatës së Kombeve të Bashkuara mund të rregullohen, duke hequr disa masa ndëshkuese në mënyrë që të mbështetet eleminimi i arsenalit bërthamor.

“Kina mbështet qëndrimin se sanksionet nuk janë qëllimi kryesor”, u shpreh Geng Shuang.

Presidenti i Koresë së Jugut, Moon Jae-in, i cili ndoqi samitin nga Seuli, ofroi urimet e tij më të përzemërta dhe përshëndeti suksesin e samitit historik.

“Bëj komplimentet e mija për guximin dhe përkushtimin e dy liderëve, presidentit Trump dhe udhëheqësit Kim, që nuk qëndrojnë me realitetin e skaduar dhe të zakonshëm por ndërmarrin hapa të guximshëm përpara për ndryshim”, u shpreh ai.

Ndërsa nënvizoi se marrëveshja e arritur në Singapor ndihmon në shkatërrimin e trashëgimisë së fundit të mbetur të Luftës së Ftohtë në botë.

Gjithashtu samiti është përshëndetur edhe nga kryeministri japonez, Shinzo Abe, i cili kryesisht falenderoi presidentin amerikan. Ndërkohë, asnjë lider i Bashkimit Europian nuk ka komentuar zhvillimet në Singapor. Ndoshta kjo heshtje paksa e çuditshme ka lidhje me përplasjet në samitin e G7-s./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono