Takimi Pompeo-Vuçiç, analistët: Serbia po ndryshon platformën për Kosovën

20:33 | 22/08/201920:330

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç deklaroi gatishmërinë e tij për të firmosur një marrëveshje me Kosovën  nga e cila nuk do të kishte as fitues e as humbës. Analistët në Beograd thonë se takimi i tij me Sekretarin amerikan të Shtetit, Majk Pompeo, konfirmon se roli i Amerikës për zgjidhjen e problemit po bëhet vendimtar dhe se presidenti Vuçiç po përgatit publikun për njohje reciproke. 

Takimi i presidentit serb Aleksandar Vuçiq me Sekretarin amerikan të Shtetit, Majk Pompeo, në Nju-Jork sipas analistëve në Beograd, është sinjal se Serbia dalëngadalë po ndryshon qëndrimin ndaj Kosovës. Gazetari i njohur Boshko Jakshiq argument për këtë  merr deklaratën e Vuçiqit, menjëherë pas takimit, se kur është fjala për zgjidhjen e çështjes së Kosovës ‘nuk është i rëndësishëm çmimi politik që do të paguhet’.

“Kjo më flet se ky është vazhdim i procesit të përgatitjes së publikut në Serbi për një zgjidhje që mund të çojë drejt njohjes së ndërsjellë. Pra duket ashiqare se platforma politike e Beogradit ka ndryshuar dhe ka avancuar deri në pikën sa të mendohet për njohje”– ka deklaruar Boshko Jakshiç për televizionin e pavarur serb N1.

Presidenti Aleksandar Vuçiç, ndërkaq në një intervistë të gjatë për seksionin serb të Zërit të Amerikës nuk e ka fshehur se gëzon mbështetjen si të Amerikës, ashtu edhe të Evropës, për shkak se, sikurse thotë, ata e dijnë se ‘është njeri për të cilin ‘kompromisi nuk është disfatë’:

“Mund të bisedojmë për gjithçka, vetëm nëse fjala është për kompromis, por që shqiptarët të fitojnë gjithçka, e Serbia të mos marrë asgjë – firmën time nuk do e merrni kurrë. As mbështetjen time nuk do ta keni për këtë. Në këtë moment jam President I Serbisë, mbase e gjeni dikën tjetër që do të dëshirojë ta pranojë këtë pa kurrfarë kompromisi, duke ndjekur vetëm ultimatumet. Prandaj kam ofruar zgjidhje kompromise”– i tha Vuçiç seksionit serb të Zërit të Amerikës, duke lënë të kuptohet se në takim me Sekretarin amerikan të Shtetit, por edhe me Metju Palmerin, një ndër ndihmësit e tij, si dhe me Dajmon Uillsonin kishte biseduar për modalitete të ndryshme të kësaj zgjidhjeje kompromise, jo vetëm për demarkacionin, por edhe për Doktrinën e Hallsteinit për njohjen e qeverive, shembullin e dy Gjermanive.

Eduard Jozzef, ligjërues në Universitetitn Xhon Hopkins të Uashingtonit ndërkaq thotë se e mira e takimit për rifillimin e dialogut është se Sekretari i Shtetit nuk ka folur me gjuhën e Xhon Boltoit, Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të mbështesin çfarëdo zgjidhjeje për të cilën merren vesh Serbia dhe Kosova: Do të duhej të  qëndrojnë larg zgjidhjeve të rrezikshme e të debatueshme,-ka thënë Xhozef. Analistët në Beograd vlerësojnë se aktualisht, duke marrë parasysh ndikimin e Uashingtonit mbi Prishtinën, por dhe kontaktet intensive të administrates amerikane me palën serbe duket se roli i Amerikës për arritjen e Marrëveshjes Kosovë-Serbi ka për të qenë vendimtar. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono