Takimi konsultativ i thirrur nga Haradinaj, mungojnë disa anëtarë të koalicionit

18:40 | 30/07/201918:400

Jo të gjithë anëtarët e koalicionit qeverisës në Kosovë, i janë përgjigjur ftesës së kryeministrit në dorëheqje Ramush Haradinaj për një takim të përbashkët konsultativ. Munguan përfaqësues të Partisë Demokratike, më e madhja e koalicionit.

Zv.kryeministrat Fatmir Limaj dhe Behgjet Pacolli ishin të vetmit që iu përgjigjën ftesës së kryeministrit në dorëhqeje Ramush Haradinaj për një takim konsultativ të koalicionit të deritashëm.

Kreu i PDK-së njëherësh edhe kryetar i parlamentit Kadri Veseli ka refuzuar të marrë pjesë në këtë takim, ndërsa në mesditë ka takuar kryetarët e komunave që udhëhiqen nga PDK-ja, për tu mobilizuar për zgjedhje të jashtëzakonshme.

Në takim nuk ka marrë pjesë as zv.kryeministri Enver Hoxhaj I cili është edhe nënkryetar I PDK-së.

Pas takimit që zv.kryeministri Fatmir Limaj  tha se javën e ardhshme duhet t’i jepet epilog situatës së krijuar.

“Është më mirë të mblidhen partitë politike dhe të caktohet data e zgjedhjeve,  natyrisht edhe presidenti të kryejë detyrën e vet .Pastaj duhet të caktohet një datë e zgjedhjeve sipas marrëveshjes së partive politike”.

Derisa Presidenti ende nuk I ka ftuar partitë e mëdha për konsultim, ai sot ka takuar përfaqësuesit e  partive të minoriteteve KDTP-së dhe ata të VAKAT me të cilët ka biseduar për zhvillimet politike pas dorëheqjes së kryeministrit.

Ndërkohë mbledhje sot ka mbajtur edhe Lidhja Demokratike e Kosovës.

Raporti: Blerta Dalloshi Berisha

Kamera: Visar Kryeziu

 

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono