Takimi Kim Jong Un, Putin thyen heshtjen

10:00 | 25/04/2019

Në takimin e parë historik mes liderit të Koresë së Veriut Kim Jong Un dhe atij të Kremlinit Putin, në Rusi, presidenti rus u shpreh se mbështet Penianin në përpjekjet për të përmirësuar marrëdhëniet me Uashingtonin.

Rusia mbështet përpjekjet e Koresë së Veriut për të përmirësuar marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Është kjo deklarata e presidentit rus Vladimir Putin gjatë takimit me Kim Jong Un në Vladivostok, Rusi. Lideri i Kremlinit u shpreh I bindur se vizita e Kim Jong Un në Rusi do të kontribuojë në zgjidhjen e situatës në gadishullin Korean. Ai gjithashtu shtoi se Rusia është vënë në dijeni se çfarë mund të bëjë për të mbështetur proceset që po zhvillohen aktualisht.

Takimi i parë në absolute mes dy liderëve, theksoi Putin, do të favorizojë dhe zhvillimin e marrëdhënieve dypalëshe si dhe do të ndihmojë që të kuptohet se si mund të bashkëpunohet në zgjidhjen e problemeve.

Kim Jong Un nga ana e tij shpjegoi se situate në gadishullin Korean është me interes të madh për të gjithë komunitetin ndërkombëtar. “Shpresoj që bisedat tona të bëhen një event i rëndësishëm për të vlerësuar së bashku situatën dhe për të shkëmbyer mendimet,” shtoi ai.

Takimi mes dy liderëve ndodh dy muaj pas samitit në Vietnam mes kreut të Shtëpisë së Bardhë Tramp dhe liderit koreano-verior, në të cilin Peniani dhe Uashingtoni nuk gjetën një marrëveshje për sanksionet dhe çarmatimin bërthamor.

Putin nga ana e tij do të përforcojë rolin e Kremlinit si ndërmjetësues i nivelit të lartë në çështje bërthamore koreanoveriore, për të dëshmuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk janë e vetmja fuqi në gjendje për të hartuar agjendën në këtë fushë./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono