Takimi i radhës Prishtinë-Beograd javën e ardhshme

14:20 | 13/01/2018

Javën e ardhshme do të jetë dhe raundi i radhës i dikalogut mes Prishtinës dhe Beogradit në Bruksel. Ndërkohë bashkimi europian i ka kërkuar të dyja palëve që të bëjnë të qarta synimet që kanë

Të martën e 16 janarit presidenti i Kosovës Hashim Thaçi do të takohet në Bruksel me homologun serb Vuçiç në kuadër të dialogut mes Prishtinës dhe Beogradit. Lajmi është konfirmuar nga Avni Arifin, shef i negociatave me Beogradin në qeverinë e Kosovës. Ndërkohë Maja Kocijanciç, zëdhënëse e në zyrën e Përfaqësues së Lartë për Politikën e Jashtme, Federica Mogherini, u shpreh për agjencinë e lajmeve “Ekonomia Online” se Prishtina dhe Beogradi duhet që të identifikojnë qëllimin e ritmin e dialogut të filluar në vitin 2011. Kocijanciç theksoi se puna për fazën e re të dialogut p0 vazhdon në një kohë që të dyja palët kanë rikonfirmuar angazhimin e tyre në zbatimin e marrëveshjeve të arritura më herët. Ajo ka folur edhe për takimin që përfaqësuesja e lartë Frederica Mogherini pati me kryeministrat e Ballkanit Perëndimor në fundin e dhjetorit të vitit të kaluar me theks të veçantë mundësin e integrimit të kësaj pjese në Evropës. Sipas saj, të në këtë kontekst, u theksua rëndësia e diskutimeve të vazhdueshme ndërmjet presidentëve Hashim Thaçi dhe Aleksandër Vuçiç për të avancuar në dialogun për normalizimin e marrëdhënieve. Avni Arifin, shef të negociatave me Beogradin./abcnews.al
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono