Tahiri në gjykatë kundër zgjatjes së hetimit: S’dinë si ta mbyllin

11:40 | 06/02/201911:400

Gjykata për Krimet e Rënda nisi shqyrtimin e ankimit të ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, kundër zgjatjes me 3 muaj të hetimeve ndaj tij. Ish-ministri tha se prokuroria ka kaluar çdo limit të arsyeshëm dhe tashmë nuk di se si ta mbyllë hetimin.

Për të disatën herë që nga Nëntori i vitit 2017, ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, mbërriti këtë të mërkurë në Gjykatën për Krimet e Rënda. Këtë radhë për të kundështuar vendimin e Prokurorisë të datës 17 Janar 2019 për zgjatjen e afatit të hetimit me tre muaj të tjerë.

Tahiri po hetohet për “trafik narkotikësh” si grup i strukturuar kriminal dhe “korrupsion”, pasi dyshohet se ka favorizuar grupin e “Habiljve” në trafikun e drogës. Pas nisjes, prokurorët kërkuan një seancë me dyer të mbyllura, për të ruajtur sekretin hetimor. Argumenti nuk ishte bindës për ish-ministrin nën hetim.

“Janë trafikuar lajme të cilat unë i kam në mesazhe nga prokuroria. Nuk shkon. Në çmimin tuaj është, por çfarë sekreti ka këtu”?

Në seancën me dyer të mbyllura, përmes avokatit të tij, Tahiri i kërkoi gjykatës të ndryshojë vendimin e prokurorisë për shtyrje afati dhe të përfundojë hetimet për të. Por seanca u ndërpre dhe u shty për ditën e hënë, për t’i dhënë kohë prokurorëve për të paraqitur disa dokumente, që nuk i zotëronin në seancë. Jashtë sallës, Tahiri tha se çështja ndaj tij ka kaluar çdo limit të arsyeshëm.

“Kam heshtur për të marrë atë që më takon dhe pastaj do flas. Në Itali kanë thënë që ky njeri nuk lidhje. Këtu vazhdon e zgjatet sepse kam frikë se nuk dinë si ta mbyllin. Nuk e kam humbur durimin do pres deri në fund çdo veprim të prokurorisë dhe çdo vendim të gjykatës, por realisht e ka humbur sensin.”.

Ai akuzoi direkt prokurorinë për mosruajtje sekreti hetimor të dosjes së tij.

“Ju keni aq shumë mesazhe në celularët tuaj nga prokurorët sa nuk ka më sekrete. Në këtë vend që jemi ne nuk kalon njeri pa marrë faturën që i takon”.

Në 17 Janar, Krimet e Rënda zgjatën për të pestën herë me tre muaj afatin e hetimit për Tahirin. Gjatë kësaj kohe prokurorët presin përgjigjen e një letërporosie të dërguar në Malin e Zi, si edhe përkthimin e një letërporosie të ardhur nga Italia./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono