Tabaku: Ndryshimet e ligjit për PPP-të të vonuara

16:55 | 30/01/201916:550

Draftin e propozuar nga Minsitria e Ekonomisë dhe financave për kufizimin e kontratave të partneritetit publik privat prej datës 1 Korrik, s ai përket ofertave të pakërkuara për investimet në infrastrkuturë, nënkryetarja demorkate e komisionit të ekonomisë Jorida Tabaku, e sheh si të vonuar dhe pakuptimtë.

“Pas presionit të opozitës për impaktin negativ që kanë patur ofertat e pakërkuara dhe koncesionet e pa studiuara em kosto të larta e të fryra që thjesht sjellin shërbime që dueht ti sillte shtetit ek qytetarët, qeveria më duekt se është vonë pasi çdo aks rrugor është tenderuar pa oferte të kërkuar… nëse e ka seriozisht i ndalont ë gjitha kontratat e pakërkuara te projektit 1 miliaord që ka shkuar 2.9 miliard momentalisht”. 

Është ky një nga shqetësimet e ngritura në raportin e Fondit Monetar Ndërkombëtar i cili kambanës së alarmit për kontratat PPP të qeverisë i ra më fort se kurrë.

“T ë gjitha të theksuara me forcë nga pd, një konfirmim i situatës si e kemi parë ne… së pari thontë që kontratat 1 miliard kanë shkuar në 2.9 miliars, 13-15% të PPB”. 

Gjithashtu FMN thekson edhe akumulimin e borxhit, sipas Tabakut.

 “Borxhi shkon në 71% bashkë me ppp shkon në 84%… nga ana tjetër e ka bërë procesin jo konkurues duke lënë jashtë firma të rëndësishme dhe partnerë strategjik që mund të ishin investitorë të huaj”. 

Anulimi i këtyre kontratave, premtim i Partisë Demokratike me argumentin se janë korruptive dhe në dëm të interesit të vendit, për Tabakun u provua të jetë vetëm çështje e vullnetit të qeverisë.

“Ne nuk i zotërojmë kontratat. nuk n i kanë vënë në dispozicion. fakti që qeveria u tërhoq nga një nga kto kontrata nuk ka pasoja. kur qeveria do mund të tërhiqet”. 

Demokratët kanë numëruar 60 ndryshime fiskale në 5 vjet qeverisje të socialistëve, arsye kjo e largimit jo vetëm të investitorëve të vendit, të cilët ndihen të pasigurt, por edhe atyre të huaj./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono