Sulmohet rezidenca e ambasadorit amerikan në Athinë

17:03 | 15/05/2019

Një grup anarkistësh ka sulmuar në orët e para të së mërkurës rezidencën e ambasadorit amerikan në Athinë. Pasi shpërthyen dhe një bombë tymuese, anarkistët, rreth dhjetë persona, u larguan.

Grupimi anarkist Rubikon publikoi pak më vonë dhe një video nga aksioni. Në Athinë, një grupim anarkist ka sulmuar rezidencën e ambasadorit amerikan, Geoffrey Pyatt.

Ishte rreth orës katër të mëngjesit të së martës, ku anarkistët u shfaqën në hyrje të rezidencës dhe hodhën në muret e jashtme shishe me bojë të zezë. Pasi shpërthyen dhe një bombë tymuese, anarkistët, rreth dhjetë persona, u larguan.

Grupimi anarkist Rubikon publikoi pak më vonë dhe një video nga aksioni. Policia shoqëroi disa persona, por më pas u lanë të lirë. Ambasadori Pyatt e konsideroi aktin si “vandalizëm fëminor”.

“Sot u zgjova nga një vandalizëm fëminor jashtë banesës sime dhe do të vazhdoj të punoj bashkë me autoritetet greke për t’u ndëshkuar fajtorët sipas ligjit. Shkatërrimi i pasurisë nuk është protestë paqësore”, shkruajti ambasadori në Tëitter.

Edhe ministria e Jashtme e dënoi sulmin, duke theksuar se akti nuk ka për të cenuar miqësinë dhe bashkëpunimin ndërmjet të dy vendeve.

Ky është incidenti i tretë brenda pak muajsh që shënohet në banesën e ambasadorit Pyatt apo në selinë e ambasadës amerikane në Athinë. Në fillim të Janarit, persona nga e njëjta organizatë, hodhën bojë në muret rrethuese të ambasadës.

Në fund të Janarit, në muret e rezidencës së ambasadorit, persona të panjohur shkruajtën parulla për Maqedoninë. Sulmi i sotëm konsiderohet një lëvizje simbolike në mbështetje ish-liderit të organizatës guerrile, “17 Nëntori”, Dimitris Koufodinas, që po bën grevë urie.

Kufodinas është dënuar 11 herë me burgim të përjetshëm, si pjesëmarrës apo ekzekutor në vrasjen e 13 personave, grekë dhe të huaj./ABC News Albania 24/7


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono