Sulmet, Arabia Saudite tregon provat që fajësojnë Iranin

18:33 | 18/09/201918:330

Arabia Saudite i ka mëshuar pistës iraniane në lidhje me sulmet ndaj impianteve të naftës të fundjavës së kaluar. Autoritetet mbretërore kanë publikuar një sërë provash që sipas tyre vërtetojnë përfshirjen e Republikës Islamike.

Ministria e Mbrojtjes në Arabinë Saudite ka treguar të mërkurën mbetjet e dronëve dhe raketave “Kruis” që u përdorën për të sulmuar impiantet e naftës, si provë për të konfirmuar përfshirjen e Iranit.

Ministria ka saktësuar se 18 dronë dhe 7 raketa “Kruis” sulmuan nga një drejtim që e përjashton përfshirjen e Jemenit, edhe pse rebelët Huthi të mbështetur nga Irani morën përsipër përgjegjësinë.

Nga ana e tij Teherani ka mohuar çdo përfshirje dhe ka paralajmëruar se do të reagojë ndaj çdo përgjigjeje ushtarake që mund të bëhet ndaj tij. Por për qeverinë saudite, mbetjet e publikuara janë një provë e pakundërshtueshme se sulmi është sponsorizuar nga Republika Islamike.

Zëdhënësi Turki al Maliki deklaroi se 18 dronë vepruan mbi impiantin e naftës në Abkaik, ndërsa 7 raketa “Kruis” u qëlluan ndaj fushës së naftës në Kurais, tre nga të cilat nuk e kapën objektivin.

Zëdhënësi i shoqëroi objektet e treguara me foto, video dhe harta që tregojnë sipas tij përgjegjësinë e Teheranit. Ai shtoi se bazat nga u nisën dronët dhe raketat nuk mund të thuhen ende, por me t’u identifikuar ato do të njoftohen në një konferencë tjetër./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono