Sulm në bazën ajrore të Baladit në Irak, plagosen 4 persona

21:20 | 12/01/202021:200

Katër persona u plagosën të dielën gjatë një sulmi ndaj një baze ajrore në Balad në veri të Irakun, e cila strehon gjithashtu edhe personel amerikan. Ushtria irakiane tha në një deklaratë se në bazë ishin hedhur tetë raketa Katyusha.

Baza ndodhet rreth 80 kilometra në veri të kryeqytetit të vendit Bagdad. Burimet ushtarake i identifikuan të plagosurit si ushtarë irakianë dhe nuk pati asnjë raportim për viktima në radhët e trupave amerikane.

Në deklaratën e ushtrisë nuk thuhej se kush mund të ishte përgjegjës për sulmin dhe nuk përmendeshin tensionet e rritura mes Shteteve të Bashkuara dhe Iranit, i cili të mërkurën e kaluar qëlloi me 16 raketa balistike dy baza ushtarake në Irak ku janë të vendosura forca amerikane.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono