Suedi/ Bandat u vënë zjarrin 80 makinave, autoritetet: Akt kriminal

19:48 | 14/08/2018

Banda të ndryshme në Suedi kanë bashkuar forcat dhe përmes sulmeve të koordinuara u kanë vënë flakën 80 automjeteve, disa prej të cilave në kryeqytetin Stokholm. I shqetësuar nga ky akt, kryeministri i vendit ka deklaruar se bëhet fjalë për një sulm të organizuar me rregull ushtarak.

Disa dhjetëra makinave u është vënë zjarri në orët e para të mëngjesit të së martës në Suedi, episod të cilin policia vendase e ka cilësuar një “aksion kriminal të organizuar”. Deri në 80 automjete kanë mbetur të dëmtuara nga zjarret e vendosura nga banda të rinjsh të maskuar. Shumica e dëmeve u verifikua në qytetin perëndimor Goteborg, por incidente të ngjashme u raportuan edhe në qytete të tjera. “Duket një sulm shumë i koordinuar, ngjason me një aksion ushtarak”, ka komentuar kryeministri Stefan Lofven, i cili ka premtuar se shteti do të reagojë. Qytetet e tjera ku pati djegie të makinave janë Trollhatan, në veri të Goteborgut, dhe Flakenberg, në jug. Edhe në kryeqytetin Stokholm makinat që u përfshin nga flakët nuk ishin të pakta, por nuk dihet nëse rastet kanë qenë të lidhura me zjarret në perëndim të Suedisë. Personat e maskuar thyen xhamat e automjeteve dhe më pas hodhën brenda bomba molotov. Ata gjithashtu hodhën gurë ndaj forcave të policisë që u përpoqën t’i ndalonin. Për fat të mirë, përveç dëmeve materiale nuk ka patur lëndime në njerëz. Policia ka deklaruar ndërkohë se ka identifikuar disa të rinj që në momentin e zjarrit ndodheshin në ato zona dhe ka folur me prindërit e tyre, por nuk kanë dhënë detaje të tjera. Për momentin nuk dihen motivet e këtij veprimi, që ngjan me ato të protestave të verifikuara në Stokholm në maj të vitit 2013. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono