Subjektet që kanë zaptuar hapësirat publike në Durrës do të shemben

14:34 | 21/09/201914:340

Inspektoriati i Mbrojtjes së Territorit në Durrës do të nisë një aksion për shembjen e lokaleve që janë ngritur pa leje në lulishtet e qytetit duke zaptuar hapësirat publike. Ndërhyrja është mirëpritur nga durrsakët të cilët ankohen se prej vitesh u mungojnë ambjentet publike nga objektet që ndërtohen pa leje dhe pa kriter.

Në Durrës uzurpimi i lulishteve nga privatet, është një problem i kahershëm.

Për vite me radhë të pushosh në një hapësirë publike, të shmangësh rrezet e diellit poshtë një peme apo të ulesh në një stol mbi një sipërfaqe të gjelbër, për qytetarët është e pamundur.

Ndaj edhe kërkojnë rikthimin e hapësirave që u përkasin. Inspektoriati i Mbrojtjes së Territorit në Durrës ka planifikuar një aksion për të larguar subjektet që janë ngritur pa leje në prona publike.

Dy vitë më parë në Durrës u ndërmor një aksion i tillë, por hapësirat u zaptuan sërish nga privatët.

Gazetare ABC News: Enkeleda Arapi

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono