Stuhi dhe reshje shiu, moti i keq përmbyt qytetet bregdetare në Kroaci

08:48 | 14/11/201908:480

Pjesa më e madhe e qyteteve bregdetare në Kroaci janë goditur nga moti i keq me erëra të forta dhe reshje shiu. Në pjesën jugore të Adriatikut, uji i detit ka përmbytur bodrumet e Dioklecianit në Split, deri në Rijekë, ku ujërat arritën deri në treg.

Ministria e Brendshme e Kroacisë ka njoftuar se po bëhet monitorimi i situatës në terren për shkak se moti me stuhi ka sjellë dëmet e para në pjesën jugore të Kroacisë.

Deri më tani nuk raportohet për persona të dëmtuar ndërsa dëmet materiale ende nuk janë përcaktuar, raporton MPB-ja e Kroacisë.

Era e fuqishme jugore, me shpejtësi mbi 140 kilometra në orë në afërsi të Dubrovnikut, bëri që uji i detit të përmbytë brigjet e shumë qyteteve bregdetare në Adriatik, raporton Anadolu Agency. Meteorologët thonë se moti do të qetësohet gjatë ditës, por reshjet e shiut me erëra pritet që të jenë sërish në fillim të fundjavës./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono